Topçam Mesire Alanı

Liman Mahallesi, Topçam Mesire Yeri, Antalya Kemer Yolu, Konyaaltı/Antalya, Türkiye
Posted on 3 Mart 2019 / 2046

Şehir gürültüsünden uzak ve sakin bir dinlenme yeri aradığınızda Topçam mesire alanı plajı ve piknik alanını tercih edebilirsiniz. Yapılan yatırımlar ile Topçam Günübirlik Piknik Alanı halkın daha düzenli güvenilir, temiz ve huzurlu bir ortamda piknik yapması ve denize girmesi için modern ve kullanışlı bir duruma getirildi. Peyzajı yolları aydınlatması, piknik alanları ve plaj hizmetleri ile bambaşka bir Topçam. 30 dönümlük arazi üzerine kurulu günübirlik piknik alanında yaklaşık bin 500 kişinin piknik yapabileceği gölgelikli 200 oturma grubu konuldu. Çocuklar için de alçak oturma grupları yer alıyor. Temizliğin ön planda tutulduğu tesiste ebeveynlerin ve çocukların ayrı ayrı faydalanabileceği bin adet çeşme ve lavabo bulunuyor.

Tesiste ziyaretçilere ait 300 araç kapasiteli otopark bulunmaktadır.

Şehir Gürültüsünden Uzak ve Sakin

Antalya günü birlik piknikçilerin adresi olan ve uzun zamandır vatandaşa kapalı olan Topçam plajı yenilenerek halkın hizmetine sunuldu. Modern ve daha kullanışlı hale getirilen Topçam dinlenmek ve piknik yapmak isteyen Antalyalıların yeni adresi oldu. Engelli bireylerin de rahatlıkla kullanabileceği piknik alanında oturma guruplarından otoparkına kadar ziyaretçilerin konforu için 5 yıldızlı hizmet veriliyor. Yenilenerek Antalyanın hizmetine sunulan Topçam plajı vatandaşların vazgeçemeyeceği günübirlik piknik alanlarından biri oldu. Gencinden yaşlısına şehrin stresinden uzaklaşmak için haftanın yedi günü Antalya’nın yeni topçam piknik alanı ve plajını ziyaret ediyor.

Antalya Topçam Mesire Alanı

Topçam plajının batısında büyük Çaltıcak plajı doğusunda ise Sarısu çayı ve Antalya limanı yer alır. Plaj, doğu ve batısında yükseklikleri 2-15 metre arasında değişen falezler tarafından çevrilmiştir. Topçam plajının kuzey sınırını ise Antalya körfezinin batısında NE-SW doğrultulu uzanan Beydağları ve Tahtalı dağının uzantısı olan Tünektepe (674 metre) oluşturur. Topçam plajı Antalya- Kemer kara yolunun 14. kilometresinde kara yolunun 250 metre güneyinde yer alır. Topçam plajının kuzeyinde bulunan Beydağları’nın uzanış doğrultusundan dolayı sahada kıyı tipi faylı kıyılar ve boyuna kıyılar şeklindedir.

Topçam plajının doğu batı doğrultusunda uzunluğu 650 metredir. Kuzey güney yönündeki kumsal genişliği ise 2 metre ile 40 metre arasında değişir. Plajın doğu ve batı sınırlarına yaklaşıldıkça plajın genişliğinin kaybolduğu ve falezlerin ortaya çıktığı görülür. Bu falezlerin dalgalar tarafından cialis side effects aşındırılması sonucunda plajın doğusunda küçük çaplı mağaralar oluşmuştur. Bu mağaraların tavanlarının çökmesi ve kıyıdaki falezlerin parçalanması sonucu kıyıda kaya parçalarına rastlanır.

Topçam plajı ince kumullardan mahrum bir plajdır.

Kıyı ile ormanlık saha arasında geniş çakıl taşı alanları bulunur. Söz konusu çakıl taşlarının boyutları konyaaltı plajındakiler ile hemen hemen aynıdır. Topçam plajında Konyaaltı plajında olan denizin ani derinleşmesi nispeten daha yavaş ve kademeli bir şekildedir. Kıyı gerisinde denize dikine uzanan dağlık sahanın varlığına rağmen deniz aniden derinleşmez. Bu durum plajın 750 metre kadar açıklarında bulunan Sıçan adasının varlığı ile açıklanabilir.

Topçam Mesire Alanı

Topçam plajında derinlik ortalama bir insan boyunu yaklaşık 15- 22 metre dolaylarında geçer. Topçam piknik alanı ve çevresinde denizin altı ilk beş metreye kadar iri çakıl taşları ve kayalıklar ile kaplı iken bu noktadan sonra deniz altı tamamen kumullar ile kaplanır ve Sıçan adası yakınlarına kadar bu şekilde devam eder. Topçam plajına turistik değer katan özelliklerinden birisi de plajın 750 metre güneybatısında yer alan Sıçan adasıdır. Adanın en yüksek noktası 180 metre olup adada eğim S-N doğrultusundadır. Hemen hemen tamamı makiler ve zeytinliklerden oluşan adanın özellikle güneye bakan yamaçlarında bitki örtüsünün yoğunluğu göze çarpar. Adanın kuzey kesiminde şiddetli eğim nedeniyle bitki örtüsü uygun yetişme ortamı bulunmaz. Plaja ait açılış kapanış ve giriş ücreti bilgileri eklenecektir.

Üye olmadan yapacağınız yorumlarla ziyaretçilere önerilerde bulunabilirsiniz.

Kategori : Plaj
Şehir : Antalya
Reviews
There are no reviews yet, why not be the first?
Leave a review
Hizmet: Kalite: Güven: