Turizm Bilgilendirme Rehberi

Turizm nedir?

Türkiye Turizm Rehberi Nedir?

Turizm nedir? Çoğumuz hayatımızın bir döneminde ”turist” olmuş olsakta turizmin gerçekte ne olduğunu tanımlamak zor olabilir. Turizm tatil, iş veya diğer amaçlarla olağan ortamlarının dışındaki yerlere seyahat eden; bir yıldan fazla olmamak üzere kalan kişilerin faaliyetleridir. Müşteri memnuniyeti, güvenliği ve keyfi özellikle turizmdeki işletmelerin odak noktası olduğundan müşterilerin, değişen ihtiyaç ve isteklerine sürekli uyum sağlama yeteneği gerektiren dinamik ve rekabetçi bir sektördür. Türkiye’de turistik ve günü birlik gezilecek yerler otel motel pansiyon acente ve rentacar tanıtım bilgileri takip edin.

Turizm sektörleri imalat, ormancılık ve diğer endüstriler gibi endüstrilerin tanımlandığı olağan yöntemlere uymadığı için; sektör endüstrisinin boyutunu ölçmenin farklı yolları vardır. Ziyaretçilere çeşitli ürün ve hizmetler sunan çok çeşitli sektörleri oluşturur. Bununla birlikte bu işletmeler aynı zamanda, yerel sakinlere ürün ve hizmetler sunmaktadır.

Turizmde endüstri dünyanın en büyük endüstrisi olduğu ve diğer endüstrilerden daha fazla istihdam sağladığı iddia edilmektedir. Bununla birlikte ‘tartışılan’ kelimesinin kullanımına dikkat edin. Görüyorsunuz turizmin endüstrisi biraz gri. Bazılarının ‘turizm’ olarak kabul edebileceği unsurlar bazılarının görmeyebilir. Bazı insanlar “turist” olduklarına inanırken diğerleri bunu yapmaz. Bazı şeyler siyah beyazdır bazıları ise değildir.

Turizm Nedir?

Turizm nedir? Çeşitli şekillerde benimsenen ve dünya çapında kullanılan hem arz hem de talebi kapsamak için kullanılan genel bir terimdir.

Esas olarak ziyaretçi ekonomisi olarak bilinen ziyaretçiler tarafından gerçekleştirilen faaliyetleri ifade eder. Turizm endüstrisi ziyaretçi ekonomisinde gerçekleşen tüm faaliyetleri kapsar. Bu bir otelde kalmak, yemek sipariş etmek veya bir turistik yeri ziyaret etmek gibi doğrudan turistle ilgili faaliyetleri içerir. Turistin yemek yediği restorana yiyecekleri ulaştıran nakliye şirketi veya çarşafların temizlenmesi için otelle sözleşmesi olan çamaşırhane şirketi gibi dolaylı faaliyetleri de içerir.

Turizm endüstrisini tanımlamak ve ölçmek çok zor olduğu için büyük ölçüde turizme dolaylı katkılardan kaynaklanmaktadır.

Turizmin En İyi Tanımı Nedir?

Turizm eğlence, iş ve diğer amaçlarla birbirini takip eden bir yıldan fazla olmamak üzere olağan ortamlarının dışındaki yerlere seyahat eden ve burada kalan kişilerin faaliyetlerini kapsar. Turizm seyahatten farklıdır. Turizmin tanımı kaynaktan kaynağa kişiden kişiye değişir. Turizmin tanımı konusunda bir fikir birliği yoktur.

Hemen hemen her kurum Turizmi farklı şekilde tanımlar. Ancak temel terimlerle açıklamaya gelince şu şekilde özetleyebiliriz.

Turizm nedir? Ulaşım konaklama, yeme-içme işletmeleri, perakende mağazaları, eğlence işletmeleri ve evden uzakta seyahat eden bireyler veya gruplar için sağlanan diğer ağırlama hizmetlerinden oluşan bir seyahat deneyimi sunan faaliyetler, hizmetler ve endüstriler koleksiyonudur. Turistlerin, ticari tedarikçilerin ev sahibi hükümetlerin ve ev sahibi toplulukların bu turistleri ve diğer ziyaretçileri çekme ve ağırlama sürecinde etkileşiminden kaynaklanan fenomen ve ilişkilerin toplamıdır.